02188836054 شنبه تا 4 شنبه 09:00 - 18:00

سوئیفت (SWIFT) چیست؟

 

کلمه سوئیفت (Swift) مخفف عبارت “جامعه جهانی ارتباط‌ های مالی بین بانکی”(Society For Worldwide Interbank Financial Telecommunication) می باشد. شبکه سوئیفت به این منظور ایجاد شده است که روشی ثابت و بین المللی باشد تا بانک‌ها به کمک آن، بتواند پول را از کشوری به کشور دیگر منتقل کنند.

شبکه سوئیفت از سال ۱۹۷۳ در بلژیک آغاز به کار کرده است و تا به امروز شبکه ام را ایجاد کرده که ده هزار موسسه مالی در ۲۱۲ کشور دنیا شعبه داشته و اطلاعات تراکنش های مالی را برای یکدیگر ارسال می‌کنند.

قبل از شبکه سوئیفت از سیستمی به نام تلکس(Telex) برای انتقال پول استفاده می کردند که امنیت لازم را نداشته و به روز نبوده است‌.

در شبکه سوئیفت به کمک کدهای سوئیفت نیز دستور های پرداختی را به حسابهای موسسه های مالی ارسال می کنند تا دیگر نیاز به انتقال خود وجوه نباشد.

“شماره های حساب بانکی بین المللی” و یا آی‌بن (IBAN) و همچنین “کدهای شناسایی بانکی” و یا بیک (BIC) را ایجاد کرده است مدیریت و کنترل سیستم بیک بر عهده سویفت می باشد به همین دلیل می‌تواند به سرعت یک بانک را شناسایی کند و با امنیت دستور پرداخت را به آن ارسال کند.

سوئیفت، ترخیص کالا، ترخیصکار ، واردات

سوئیفت چگونه کار می‌کند؟ کد سوئیفت چیست؟

شبکه سوئیفت به زبان ساده به این شکل می باشد که شما بخواهید از فرودگاه یک کشور به فرودگاه کشور دیگر بروید.

در این بین گاهی پیش می آید که پرواز مستقیم بین دو کشور وجود نداشته باشد و شما مجبور باشید با پروازهای جداگانه به فرودگاه مقصد خود برسید؛ این پروازهای جداگانه نیز همان بانک های واسطه و مکاتبه کننده در شبکه سوئیفت می‌باشند.

مزایای پرداخت سوئیفت چیست؟

سویفت مزایای به صورت موردی به آنها پرداخته ایم:

۱. استاندارد

در سوئیفت سلیقۀ افراد در تنظیم متن پیام های بانکی اما نمی شود و در صرفه جویی در وقت و سرعت بخشیدن به این روند و در آخر شناسایی سریع پیام ها از مزایای استاندارد بودن سوئیفت می باشد.

۲. قابلیت دستیابی

سیستم سوئیفت به صورت شبانه روزی و بدون تعطیلی خدمات ارائه می دهد و کارگزار در هر زمان می تواند پیام خود را تنظیم و ارسال کند.

۳.  سرعت

سرعت انتقال پیام در سیستم سوئیفت بسیار بالاست به گونه‌ای که ارسال پیام ها تنها چند ثانیه طول میکشد و به محض ارسال در شبکه سوئیفت، با امضای آخرین فرد مجاز، پیام مجدد به سوئیفت تحویل داده می‌شود.

امنیت سوئیفت چقدر است؟۴. امنیت

سیستم سوئیفت از امنیت بسیار بالایی برخوردار است به گونه ای که پیام های مبادله ای به صورت اتوماتیک رمز گذاری می شوند و متن پیام ها تا رسیدن به مقصد پراکنده و غیر قابل فهم می باشند و همچنین دسترسی افراد غیر مجاز به آنها امکان پذیر نیست.

۵. قابل اطمینان

این سیستم فوق العاده کم اشتباه بوده و به گفته خود سوئیفت، این سیستم درصد قابل اطمینانی سیستم ۹۹.۹۹ را دارا می باشد، چرا که از بدو تاسیس این سیستم، حتی یک پیام سوئیفتی هم مفقود نشده است.

۶. هزینه ارسال پیام

هزینه ارسال پیام در سیستم سوئیفت به صورت کاراکتری محاسبه می شود و هر چه تعداد پیام های ارسالی شما بیشتر باشد، هزینه هر پیام ارزانتر حساب می گردد.

کارمزد اجرای یک پیام سوئیفتی در مقایسه با یک پیام تلکسی، یک دوم الی یک سوم می باشد، زیرا در این فرآیند از نیروی انسانی استفاده نمی شود و به همین دلیل هزینه ارسال پیام در سیستم سوئیفت نسبت به بقیه سیستم ها کمتر و ارزانتر می باشد.

انواع پیام های مالی سوئیفتی

پیام های گروه ۱ : دستور پرداخت ها و چک ها

پیام های گروه ۲ : نقل و انتقال های بین بانکی

پیام های گروه ۳ : مبادله های ارزی

پیام‌های گروه ۴ : وصولی ها

پیام های گروه ۵ : بورس و اوراق بهادار

پیام های گروه ۶ : فلزهای گرانبها و سندیکاها

پیام های گروه ۷ : چک های مسافرتی

پیام های گروه ۸ : صورتحساب ها و مدیریت وجوه

چه کسانی از شبکه سوئیفت استفاده می‌کنند؟

این شبکه بیشتر مورد استفاده بانک ها می باشد اما کارگزاران مالی و دلال های کارگزاری سهام و همچنین سیستم های تصفیه و در آخر شرکت های حقوقی و موسسات مالی غیر بانکی نیز از سوئیفت بهره می‌برند.

بستن منو