02188836054 شنبه تا 4 شنبه 09:00 - 18:00
ثبت سفارش چیست؟ مراحل ثبت سفارش

ثبت سفارش چیست؟ مراحل ثبت سفارش

ثبت سفارش برای ترخیص کالا طبق مراحل و قوانین تجارت، از طریق مراجعی که قانون مشخص می کند انجام می شود.

 ثبت سفارش کالا از طریق وزارت صمت (صنعت، معدن و تجارت) انجام می گردد و مجوزی است که سند اجازه ورود کالا به کشور می باشد. برای ترخیص کالا از گمرک طبق مقررات مجوز هایی باید دریافت شود، برخی ازاین کالاها پیش از ورود به کشور ملزم به اخذ مجوز از سازمان های مربوطه مانند وزارت بهداشت، انرژی اتمی، استاندارد و غیره می باشد.

طی بخشنامه سازمان توسعه تجارت مورخ 14 اردیبهشت 97 دریافت ثبت سفارش به سامانه جامع تجارت ایران منتقل شد. این امر برای یکپارچه سازی فرایند ثبت سفارش، تسهیل و تسریع واردات کالا به کشور توسط شخصیت های حقیقی و حقوقی توسط هیات وزیران دولت صورت گرفت.

در گذشته دریافت ثبت سفارش بصورت دستی انجام میشد، فعالا اقتصادی می باید به سازمان های بازرگانی هر استان کشور مراجعه و برای ثبت درخواست خود اقدام می کردند. با راه اندازی سامانه (TPO.ir) از خرداد ماه هشتاد و هشت تمامی فرایندها الکترونیکی شد.

افراد چه حقیقی یا حقوقی که دارای کارت بازرگانی هستند و صلاحیت واردات یا صادرات کالا را دارند، می باید با مراجعه به سامانه و پس از اخذ رمز عبور و کد کاربری برای ارائه مشخصات کالا، مبدا و مقصد و ثبت درخواست خود اقدام نمایند. وزارت صمت پس از بررسی و رفع نواقص، درخواست های متقاضایان را تایید نموده و پرونده ی ثبت سفارش را به نهاد های مربوطه از قبیل بانک عامل، گمرکات کشور و اداره دارایی ارجاع می دهند.

ثبت سفارش چیست | ترخیص کالا

اطلاعات درج شده بر روی ثبت سفارش برای ترخیص کالا:

🔷شماره هشت رقمی مجوز
🔷تاریخ مجوز ثبت سفارش
🔷شماره و تاریخ پروفرما
🔷نام شرکت متقاضی

اگر تعداد کالاهای ثبت سفارش زیاد باشد بصورت جداگانه به مجوز ثبت سفارش ضمیمه می شود. به میزان و مبلغی که هر سال برای کالاهای وارد شده به کشور به موجب قانون و بودجه تعلق می گیرد، حق ثبت سفارش گفته می شود. کالاهای وارد شده می توانند از طریق سیستم بانکی یا خارج از آن سفارش داده شده باشند. از اهداف راه اندازی سیستم ثبت سفارش می توان به ثبت آماری و کنترل ظوابط فنی برای کالاهای وارداتی توسط دولت اشاره کرد.

مراحل دریافت ثبت سفارش:

1. آشنایی با ظوابط و مقررات جاری تعرفه

2. دریافت پیش فاکتور (پروفرما) از فروشنده

3. مراجعه به سامانه جامع تجارت Ntsw.ir

4. اخذ مجوز ورد کالا از سازمان های مربوطه طبق تعرفه انتخابی

5. دریافت بیمه نامه

6. اقدام به دریافت کد تخصیص ارز از بانک عامل

7. اقدام به سپرده گذاری در بانک عامل

8. دریافت کد ساتا (کد رهگیری) جهت ارائه به گمرک

دیدگاهتان را بنویسید

بستن منو